V Tydzień Tematyczny - Proces budowy: Konstrukcja to podstawa – ściany
W programie m.in. prezentacje, pokazy i konsultacje ze specjalistami firmy Xella, producenta bloczków SILKA oraz YTONG. Na weekend zaplanowaliśmy dodatkowe atrakcje, między innymi... pokaz murowania na żywo!
Specjaliści z firmy Xella oraz ekipa Domu Modelowego zapraszają od środy do niedzieli. Przed Wami kilka naprawdę ciekawych dni.
Serdecznie zapraszamy od 10:00 do 20:00 (w niedzielę do 18.00).
Chcesz zobaczyć proces produkcyjny? Zobacz to na YouTube!
Zapraszamy w do zadawania pytań dotyczących budowy domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że producenci oferują nie tylko „podstawowe” materiały budowlane np. bloczki, ale także inne elementy, takie jak nadproża czy zaprawa systemowa.
W związku z tym przedstawiamy charakterysytkę i cechy nadproży firmy YTONG uzyskanych od specjalistów stosujących materiały firmy Xella.
czytaj więcej
Nadproża – definicja i zastosowanie
Nadproża to elementy (w kształcie belki), które pełnią funkcję podtrzymującą konstrukcję budynku nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Nadproże, jako element nośny narażone jest na silne obciążenia. Z jednej strony powinno więc być wykonane z wytrzymałych materiałów, z drugiej zaś – powinno charakteryzować się izolacyjnością termiczną zbliżoną do parametrów całej ściany.
W technologii YTONG występują dwa rodzaje nadproży wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego: YTONG YN oraz YTONG YF.
– YTONG YN to gotowe belki nadprożowe dopasowane do szerokości ściany, która została wymurowana. Cechują się szybkim i prostym montażem oraz bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Można je stosować na otworach o rozpiętości do 175 cm. Ten typ nadproża często stosowany jest w przypadku otworów okiennych o nietypowych kształtach - wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG. - Drugi rodzaj nadproży, belki typu YTONG YF, mają mniejszy przekrój i pozwalają na przykrycie szerszych otworów – o rozpiętości do 2,5 m. Wymagają one nadmurowania warstwą bloczków YTONG – dodaje Jacek Szafran.
Zanim inwestor wybierze rodzaj nadporoża, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim jednorodność materiałową, parametry cieplne ściany oraz szybkość i łatwość montażu.
Przewaga nadpoży systemowych
Zastosowanie elementów nadprożowych YTONG w ścianach z betonu komórkowego zapewnia lepszą współpracę obu elementów, ponieważ są one wykonane z takiego samego (jednorodnego) materiału. Wybór takiego rozwiązania zmiejsza ryzyko powstawiania spękań oraz ułatwia prace wykończeniowe na ścianie. Nadproża YTONG YF o szerokości 11,5 cm można wykorzystać do przekrywania otworów w ściankach działowych – dzięki swym wymiarom idealnie pasują m.in. do bloczków YTONG INTERIO.
Systemowe nadproża YTONG YN lub YF charakteryzują się również niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a przez to nie stanowią znaczącego mostka termicznego.
- Nadproża YTONG można stosować do przekrywania otworów bez wykonywania dodatkowej izolacji termicznej, nawet w nieocieplanych ścianach jednowarstwowych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałow budowlanych SILKA i YTONG. – Dla porównania, nadproża żelbetowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, przez co mogą tworzyć mostek termiczny w murach zewnętrznych. Zastosowanie tego typu nadproży wymaga więc montażu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, która ograniczy straty ciepła – dodaje Piotr Harassek.
Montaż gotowych elementów nadprożowych YF lub YN zajmuje zazwyczaj kilka minut. Nie wymaga bowiem ułożenia dodatkowych podpór montażowych oraz zalania części nadproża betonem.
– Szybkość układania i dostępność wielu gotowych elementów nadprożowych YTONG zdecydowanie usprawnia prace na budowie – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.
Szeroki wybór nadproży jest dla inwestora bardzo wygodny. Może bowiem dopasować dany element systemowy do konkretnych rozwiązań projektowych zastosowanych w jego domu.
Kształtki U – definicja i zastosowanie
Innym elementem systemowym, w którym można wykonywać wieńce, belki czy słupy żelbetowe, są kształtki U. Tworzą one tak zwane deskowanie tracone. Kształtki U układa się na podporach montażowych, które służą jako tymczasowe wsparcie dla nadproża lub innego wykonywanego w danej chwili elementu. Wewnątrz kształtek zostaje ułożone odpowiednio dobrane zbrojenie oraz izolacja cieplna, które następnie zalewane są betonem.
– Przy otworach nad oknami lub drzwiami szerszymi niż 2,5 metra najlepiej zastosować kształtki U, w których zamieszczone zostanie nadproże żelbetowe – radzi Bogumił Bard, z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. - Takie rozwiązanie pomaga bowiem zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Kształtki U wyprodukowane są z tego samego materiału, z którego jest wybudowany dom – z betonu komórkowego YTONG, a więc razem tworzą kompatybilny system, którego istotą jest jednolita pod względem termicznym ściana – wyjaśnia Bogumił Bard.
Kształtki U YTONG pasują do obu systemów oferowanych przez firmę Xella – zarówno do ścian wykonanych z bloków wapienno-piaskowych SILKA, jak i z bloczków z betonu komórkowego YTONG.
Rozwiązania systemowe nie tylko gwarantują lepszą ochronę cieplną oraz jednorodność materiałową ściany, a także lepiej zmniejszają ryzyko powstawania pęknięć w murze. Warto więc zdecydować się na wybór kompletnego rozwiązania oferowanego przez producenta.
Aby posłuchać rad ekspertów SILKA YTONG i zobaczyć montaż elementów systemowych zapraszamy do obejrzenia filmu.
Zobacz to na YouTube!
zwiń
Czy jest możliwe szybkie wznoszenie budynków to konieczność w czasach bezustannie drożejącej siły roboczej. Czy można jednak postawić funkcjonalny i użyteczny budynek w krótkim czasie?
Na te inne pytania czekają specjaliści w Domu Modelowym w tym tygodniu.
czytaj więcej
Na pewno uda się to z bloczkami YTONG INTERIO.
Nowy produkt budowlany YTONG INTERIO, czyli bloczki przeznaczone do wznoszenia ścian działowych w budynkach mieszkalnych, biurach i budynkach użyteczności publicznej cechuje szybkie i efektywne wykonawstwo oraz obniżenie kosztów murowania.
Bloczki YTONG INTERIO wykonane są z betonu komórkowego odmiany PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Cechami charakterystycznymi bloczków YTONG INTERIO jest ich wysokość – 399 cm oraz system pióro-wpust w powierzchniach bocznych. Dzięki tym dwóm zaletom, bloczki te są bezkonkurencyjne w porównaniu z takimi materiałami budowlanymi, jak ceramika, czy płyty gipsowo-kartonowe.
Szybkie wznoszenie ścian przy użyciu bloczków YTONG INTERIO to zasługa doskonale dobranych rozmiarów – dostosowanych do możliwości ekipy budowlanej. Dzięki mniejszym nakładom pracy, z bloczków YTONG INTERIO (0,4 r-g/m2) powstanie więcej ścian działowych, niż z pustaka ceramicznego (0,87 r-g/m2) w tym samym czasie. Ściany z YTONG INTERIO stawia się nawet pięć razy szybciej, niż ściany z płyt gipsowo-kartonowych ocieplonych wełną mineralną (2,13 r-g/m2).
Długość pracy wiąże się również ze zużyciem zaprawy klejącej bloczki. Ściany działowe z pustaka ceramicznego potrzebują jej 6 krotnie więcej na metr kwadratowy, niż analogiczny metr kwadratowy ściany wzniesionej z bloczków YTONG INTERIO. Bowiem ściany z bloczków YTONG INTERIO, jako konstrukcja murowana, wymagają jedynie układania kolejnych warstw na zaprawie do cienkich spoin tylko w spoinach poziomych.
YTONG INTERIO oszczędzi więc czas ekipy budowlanej oraz ilość zużytej zaprawy. Co więcej, cena metra kwadratowego bloczków YTONG INTERIO jest niższa, niż metra kwadratowego pustaka ceramicznego.
Średnia cena rynkowa jednego m2 ściany działowej z bloczków YTONG INTERIO to kwota około 56 pln, podczas gdy koszt analogicznej ściany z pustaka ceramicznego wynosi około 65 pln. Tymczasem koszt metra kwadratowego ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych ocieplonych wełną mineralną stanowi wydatek powyżej 90 pln. – wyjaśnia Piotr Harassek, Junior Product Manager produktów YTONG i SILKA. Podane ceny zostały obliczone na podstawie rynkowych cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny.
Możemy więc budować szybciej i taniej. Co z jakością ścian działowych i ich funkcjonalnością? Ściany z YTONG INTERIO stanowią jednorodną przegrodę, zachowującą zalety betonu komórkowego YTONG. Jest to wysoka paroprzepuszczalność, ognioodporność, izolacyjność akustyczna i dokładność wymiarowa. Czyli wszystko to, czego oczekujemy od wnętrz nowoczesnych budynków
zwiń
Zobacz ciekawe filmy na temat jak powstawały ściany Domu Modelowego oraz ze szkolenie z murowania w Domu Modelowym przeporwadzone przez specjalistów firmy Xella Polska.
Film o murowaniu zobacz tutaj
Film ze szkolenie zobacz tutaj
Jak pięć razy szybciej wymurować ścianę działową, w porównaniu do istniejących na rynku technologii? I przy tym ograniczyć zużycie zaprawy oraz ilości bloczków na m2?
Odpowiedzią jest YTONG INTERIO – nowy bloczek do ścian działowych.
czytaj więcej
Firma Xella Polska Sp. z o.o. wprowadziła na rynek nowy produkt – YTONG INTERIO, czyli bloczki przeznaczone do wznoszenia ścian działowych. Jest to kolejny, innowacyjny materiał budowlany z betonu komórkowego YTONG w stale poszerzającej się ofercie firmy.
YTONG INTERIO przeznaczony jest do wznoszenia ścian działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Cechą wyróżniającą ten produkt są jego duże wymiary oraz połączenie na pióro i wpust. Nie pozostaje to bez wpływu na szybsze i efektywniejsze wykonawstwo oraz obniżenie kosztów murowania.
Bloczki YTONG INTERIO wykonane są z betonu komórkowego odmiany PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Ściany z nich wymurowane przekazują na strop do 15% mniejsze obciążenie niż w przypadku ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków o gęstości 600 kg/m3.
Lekki YTONG INTERIO jest bezkonkurencyjny przy tak ciężkich materiałach, jak silikaty czy ceramika. Projektant ma większe pole do manewru podczas wymiarowania konstrukcji nośnej budynku - przede wszystkim stropów. YTONG INTERIO to także możliwość dowolnej aranżacji układu wnętrza.
Idąc śladem swojego poprzednika - bloczków YTONG PP4/0,6 gr. 11,5, bloczki YTONG INTERIO dostępne są w dwóch wysokościach 199 mm i 399 mm. Zwiększone wymiary bloczków (599 x 399 x 115 mm) oraz połączenie na pióro i wpust sprawiają, że murowanie ścian przebiega nawet dwa razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych bloczków z betonu komórkowego 590 x 240 x 120 mm o powierzchni czołowej gładkiej.
YTONG INTERIO zdecydowanie skraca czas prac budowlanych. Wykonanie ścian z bloczków YTONG INTERIO przebiega nawet pięciokrotnie szybciej niż ścian w systemach suchej zabudowy. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych charakteryzują się bardzo małym ciężarem, ale wykonanie już najprostszej konstrukcji wymaga dużych nakładów pracy, bowiem ich wznoszenie wiąże się z ułożeniem i przymocowaniem profili stalowych do podłoża i stropu oraz wypełnieniem wełną mineralną przestrzeni między płytami.
Ściany z bloczków YTONG INTERIO, jako konstrukcja murowana, wymagają jedynie układania kolejnych warstw na zaprawie do cienkich spoin, tylko w spoinach poziomych.
Ściany z bloczków YTONG INTERIO to jednorodna przegroda zachowująca wszystkie najważniejsze zalety betonu komórkowego YTONG. Charakteryzuje je wysoka paroprzepuszczalność, ognioodporność, izolacyjność akustyczna, łatwość obróbki i dokładność wymiarowa.
Dla przypomnienia, Xella Polska w roku 2009 wprowadziła na rynek bloczki YTONG ENERGO dostępne w grubościach 36,5 i 48 cm, zaś w poprzednim roku inne dwa produkty – bloki akustyczne SILKA E18A oraz mineralne płyty izolacyjne YTONG MULTIPOR.Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego jak wymurować ścianę działową z bloczków YTONG INTERIO - YouTube!
zwiń
Bardzo ważnym elementem ścian jest ocieplenie budynku. W tym tygodniu tematycznym zapraszamy również do zadawania pytań na temat ocieplenie budynku. Jedną z firm współpracujących przy projekcie Dom Modelowy jest firma Termo Organika
Termo Organika – Przyjazna Technologia Ciepłego Koloru
Termo Organika to największy producent płyt styropianowych w Polsce od 1998 roku. Firma rozpoczęła działalność na polskim rynku w 1998 roku. Od początku swojego istnienia kładzie duży nacisk na jakość wyrobów, korzystając z doświadczeń profesjonalnie wyszkolonej kadry oraz stosując najnowocześniejszą technologię wytwarzania.
Termo Organika produkuje i sprzedaje styropianowe płyty służące do izolacji budynków – od fundamentów aż po dach. Płyty wykonywane są w różnych wymiarach i grubościach, w ofercie znajdują się również wszelkiego rodzaju kształtki, otuliny i profile – wszystko to dzięki zaawansowanej technologii.
NOWOŚĆ NA RYNKU
STYROPIAN W KROPKI? - TAK. Tylko produkty Termo Organika mają niebywały design poprzez zastosowane kropek na styropianie - a jest to wysokiej jakości produkt izolacyjny.
Oprócz kropek firma poszła jeszcze dalej wprowadzjąc NOWEJ GENERACJI STYROPIAN - od 2009 firma wprowadziła nowej generacji jasnopomarańczowe styropiany w czarne kropki. Wzbogacenie kropkowanych płyt m.in. w pigmentowy filtr ochronny pozwoliło stworzyć nową klasę styropianów o bardzo użytecznych i ciekawych właściwościach.
czytaj więcej
Ciągłe zmiany i unowocześnienia w Termo Organika
W 2004 roku Termo Organika wprowadziła na rynek – STYROPIAN W KROPKI - niepowtarzalny materiał izolacyjny o wysokiej, gwarantowanej jakości. Kropki na styropianie to znak firmowy odróżniający produkt Termo Organiki od innych dostępnych na rynku. Jak wykazały badania już po roku obecności na rynku stał się on najczęściej polecanym styropianem. W 2006 r. praca w zespole wynalazczym stworzonym w Termo Organice zaowocowała kolejnymi ulepszeniami. Dokonano zmian technologicznych i recepturowych, które przyczyniły się do powstania rozszerzonej, nowoczesnej gamy płyt styropianowych. Termo Organika w 2009 r. wprowadziła do sprzedaży nowy system ociepleń Platinum. To kompleksowy system zawierający wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania perfekcyjnego ocieplenia ścian budynku w systemie ETICS. Obecnie Termo Organika wprowadza na rynek nowej generacji jasnopomarańczowe styropiany w czarne kropki. Wzbogacenie kropkowanych płyt m.in. w pigmentowy filtr ochronny pozwoliło stworzyć nową klasę styropianów o bardzo użytecznych i ciekawych właściwościach. Krakowska firma równocześnie wypuszcza na rynek pomarańczowy styropian w kropki EKO, który zawiera jako uniepalniacze tylko związki przyjazne środowisku.
zwiń
System Platinum – nowość od Termo Organiki
Jest to kompleksowy system zapewniający wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania perfekcyjnej izolacji budynku - od fundamentu aż po dach. System Platinum to najwyższej jakości materiały do docieplania w markowym komplecie.
czytaj więcej
Dzięki systemowi Platinum można zaoszczędzić kilkakrotnie na kosztach eksplatacji domu
W skład systemu Platinum wchodzą styropiany, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby zapewniające całościowe ocieplenie budynku dopasowanymi do siebie pod względem parametrów produktami renomowanego producenta. Produkcja każdego z elementów oparta jest o nowoczesną technologię. Podobnie jak najważniejsze elementy systemu - rekomendowane przez ITB styropiany Termo Organiki - tak i wszystkie produkty systemu Platinum znajdują się pod stałą kontrolą jakości na każdym etapie ich wytwarzania.
System Platinum to znak najwyższej jakości produktu, ale także gwarancja sprawnej i fachowej obsługi, jaką zapewnia ogólnopolska sieć handlowa Termo Organiki. System Platinum to nie tylko nowy produkt, ale także cały system sprzedaży, który ma zapewnić hurtowniom budowlanym i indywidualnym klientom najwyższy standard obsługi.
zwiń
Oryginalna promocja firmy - Bajka o kropkach
Największy producent styropianu w Polsce wydał… bajkę "W królestwie Kropkowii". Opowiadanie Joanny Brzeskiej zostało nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Termo Organika - Sztuka w kropki" promującym młode talenty i organizowanym przez krakowską firmę. Wdzięcznie wydaną książeczkę może otrzymać w prezencie każdy, kto przystąpi do grona sympatyków firmy na Facebooku.
czytaj więcej
Baśń Joanny Brzeskiej z Łodzi rywalizowała z ponad 350 pracami reprezentującymi różne artystyczne dziedziny. Konkurs "Termo Organika - Sztuka w kropki" był oryginalnym konkursem, w którym rywalizowały ze sobą prace różnych artystycznych profesji, obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, przedmioty wzornictwa przemysłowego, w tym projekty: mebli, mody, architektury, a także utwory muzyczne, wiersze i opowiadania. Na konkurs odpowiedzieli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy z całej Polski. Uczestnicy nie mieli żadnych ograniczeń, co do formy dzieła. Tematem przewodnim były kropki – znak rozpoznawczy styropianów krakowskiego producenta.
"W królestwie Kropkowii" to krótkie humorystyczne opowiadanie, opisujące epizod z życia Kropkowian, mieszkańców baśniowego królestwa czarnych kropek pochodzących z różnych dziedzin życia. Jak każda dobra bajka ma ona olbrzymi walor edukacyjny. Autorka bajki została jedną z 6 osób wyróżnionych przez znakomite jury w składzie: Anda Rottenberg, Leon Tarasewicz, Barbara Hoff, Jacek Rakowiecki, Tadeusz Rolke, Xawery Żuławski, Krzysztof Knittel, Andrzej Chyra.
Wydanie bajki to super niespodzianka. Cieszę się, że moje opowiadanie trafi do szerszej grupy dzieci. Liczę, że będzie im się podobać tak samo jak członkom jury – mówi Joanna Brzeska, autorka
"W królestwie Kropkowii" - Pomysł Termo Organiki na konkurs, by rywalizowały ze sobą różne dziedziny sztuki uważam za świetny. Czekam na nowe, równie oryginalne akcje krakowskiej firmy.
Ci, którzy chcieliby otrzymać bajkę "W królestwie Kropkowii" mogą ją otrzymać zapisując się do grona sympatyków Termo Organiki na Facebooku. Wysyłka ze zrozumiałych względów - do wyczerpania zapasów.
Termo Organika - nie tylko produkty ale również ciekawe wydarzenia.
Krakowska firma znana jest z innowacyjności i wysokiej jakości produktów, które izolują termicznie budynki oraz niezwykłych przedsięwzięć inspirowanych współczesną sztuką. Kilka lat temu zorganizowała dla studentów ASP konkurs na rzeźbę Lecha Wałęsy ze styropianu, nawiązując do wykorzystania tego materiału w czasie Sierpnia 80. Najsłynniejszy Styropianiarz na świecie przyszedł zobaczyć styropianowe wariacje na swój temat.
Firma organizowała także kilka innych wydarzeń społecznych. W 2009 roku firma zorganizowała konkurs "Termo Organika Gaudi Projekt" na wykonanie artystycznego projektu fasady, który jednocześnie spełniałby zadanie termoizolacyjne. "Termo Organika Gaudi Projekt" był jednocześnie akcją społeczną, która promowała energooszczędne budownictwo. W ubiegłym roku krakowska firma zorganizowała artystyczny konkurs promujący młode talenty "Sztuka w kroki – Termo Organika". W jego ramach zorganizowano m.in aukcję charytatywną nadesłanych prac z której całkowity dochód został przekazany na krakowski dom dziecka im. Jana Brzechwy.
zwiń